אביגדור קרמש

מקורות המעיין
“לא כל מה שחלף איננו”

דף הנצחה

אביגדור קרמש נולד ב – 26 ביולי 1928.
נפל בקרב על גשר החצבאני ב – 16 במאי 1948.
נקבר בכפר גלעדי ובשנת 1951 הועבר לבית הקברות בנחלת יצחק.

אביגדור, בנם של בלהה ואברהם, נולד בתל אביב ביולי 1928 וקיבל חינוך דתי בבית-הספר היסודי “תחכמוני”. הוא היה תלמיד מצטיין. בעקבות תאונה, נאלץ לשכב בבית חולים שנה ומחצה. משהחלים, למד בכוחות עצמו ובעזרת מורה פרטי, אך לא חזר עוד ללימודים סדירים בבית-הספר. הוא עבד כשליח ומילא תפקידים רבים בקן “גורדוניה” ונודע במסירותו ובפעילותו למען הקרן-הקיימת-לישראל. יצא להכשרה בכפר גלעדי ולאחר הקמת קיבוץ מעין ברוך, הצטרף לקיבוץ זה עם יתר חברי הכשרתו. חוויה קשה עברה עליו כשחברו נרצח על-ידי ערבים.
כלוחם בחטיבת הפלמ”ח “יפתח” השתתף אביגדור בקרבות הגליל. אור ליום 15.5.1948 יצאה פלוגתו לפוצץ גשר על נהר הליטני. אביגדור פעל כחבלן והצליח. הגשר פוצץ והפלוגה חזרה בשלום לבסיסה. למחרת, ביום ז’ באייר תש”ח (16.5.1948), יצאה פלוגתו פעם נוספת להרוס שני גשרים על ואדי עסל ועל החצבאני. אל החצבאני הלך אביגדור והגיע עד כדי מרחק 50 מטר מן המטרה. החבלנים שכבו במארב והכיתה שנועדה לכבוש את הגשר התקדמה ונתקלה במשוריינים, שפתחו באש על המסתערים. הכיתה השיבה אש, אך נאלצה לסגת. כשקיבלו גם החבלנים את פקודת הנסיגה, נשאר אביגדור שוכב דומם, כי נפצע מכדור שפגע בראשו. חבריו נשאוהו עימם. במשך כשעה אביגדור נאנח חסר הכרה, ואחר נדם. הוא נקבר בכפר גלעדי וב-25 בינואר 1951 הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בנחלת יצחק.
זכרו מונצח בפינת הזיכרון שבקיבוץ מעיין ברוך יחד עם חללי מלחמת העצמאות, בחוברת “על מות” ובספר ההכשרה “מכפר גלעדי למעין ברוך”.

התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן