ראובן שיף (רד) ז”ל

מקורות המעיין
“לא כל מה שחלף איננו”

דף הנצחה

ראובן שיף (רד), נולד בפברואר 1926.
נפל בקרב בחזית הנגב ביום 17 ביולי 1948.
נטמן בית העלמין בנחלת יצחק.

ראובן נולד בקנדה להוריו שרה ומשה. בימי מלחמת העולם השנייה החליט להתגייס, ובמלאות לו חמש-עשרה שנה התייצב בלשכת הגיוס, שינה את גילו וזייף את חתימת אביו, וכך נתקבל לצבא. בתום האימונים נשלח לאירופה בתפקיד סמל ומקלען בחיל הרגלים והשתתף במסע הניצחון והכיבוש.

עם סיום המלחמה חזר לקנדה. שם עבד במסעדה של אחיו, אך לא מצא לו מנוח מאחר שנתעוררה בו ההכרה הציונית, והחליט לעלות לארץ-ישראל. ראובן הצטרף למלחים מלווי אוניות ההעפלה והגיע לארץ באוניית המעפילים “גאולה”. בינואר 1948 התקבל לקיבוץ מעין ברוך, בימים קשים לחברי המשק, ימי קרבות בגליל. בקיבוץ, נשאר ראובן כמעט היחיד מבין חבריו המלחים, כי נקשר למשק ולחברים.

בימי הקרבות הקשים ברמות נפתלי התנדב לצאת לעזרת המקום ולאחר זמן קצר גמלה בלבו ההחלטה להתגייס לצבא. לאחר הגיוס הצטרף לחטיבת הנגב, ליחידת “חיות הנגב”. הוא לא ידע פחד ובכל מצב היה שקט ורגוע כי, כפי שציין, התרגל כבר לקרבות, אך לא אהב לספר את אשר עבר עליו בחזית באירופה.

הספיק לחיות במשק זמן קצר בלבד ולמרות זאת התחבב על החברים שקראו לו “רד” כי היה ג’ינג’י עם רעמת שיער לוהטת. היה בקשר מכתבים עם מספר חברים במשק. כשהפסיקו להגיע המכתבים והקשר עם הנגב נותק, לא ידעו זמן רב על הקורות אותו. רק לאחר המלחמה התקבלה בקיבוץ הידיעה המרה על נפילתו.

ראובן נפל בפשיטה על ביר אבו-ג’אבר ב-17 ביולי 1948 ונקבר ברוחמה. ב-16 במאי 1950 הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק.

התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן