פריק (יצחק) בן יהודה ז”ל

יצחק (פריק) בן-יהודה ז”ל

ממייסדי הקיבוץ

נולד בדרום אפריקה ב-25 במרץ 1927

היה נשוי לחדי (חדוה) בן יהודה, ובניו הם שמואל, ניב וניצן.

נפטר במעין ברוך ב-30 במאי 1997, בגיל 70 .

יצחק (פריק) בן-יהודה נולד בשם יצחק מאיר יודלמן בתאריך כ”ב אדר תרפ”ז 25.3.1927 בעיר בלומפנטיין שבדרום-אפריקה. הוריו היו מילי ושמואל (סם) יודלמן והיה לו אח גדול ממנו ב 8 שנים בשם בן-ציון. כאשר היה בן שנה נפטר אביו מאסטמה. למילי היתה בבלומפנטיין חנות קטנה שמכרה מוצרי בית בעיקר לאוכלוסיה שחורה, בין היתר שמיכות צמר מאד צבעוניות. לימים יקרא פריק את אחת החתולות הרבות שהאכיל בשם של אותה שמיכה. הם גרו יחד עם הסבתא שלו שהיתה אישה מאד דתיה.

        פריק בילדותו

פריק למד בבית-ספר יסודי בעיר והמשיך לבית-ספר תיכון. אחר כך, יצא ללמוד באוניברסיטה גריי קולג’ ביוהנסברג ועשה תואר בכימיה. בכל שנות נעוריו היה פריק מעורב מאד בפעילות ציונית בדרום-אפריקה דרך תנועת “הבונים”. שם גם הכיר את מי שהפך לחברו הקרוב אריה (לייב) גולן והיו להם הרבה חוויות משותפות בדרום-אפריקה. בתנועה גם קיבל את הכינוי פריק, כינוי שאמא שלו לא אהבה (בהמעטה) – היא היחידה שקראה לו יצחק (אייזיק) עד יום מותו.

בן-ציון עלה לארץ ישראל ופריק עלה בעקבותיו בשנת 1947. הוא היה מיועד להגיע לקיבוץ כפר-בלום שבגליל העליון, אך מכיון שהדרכים היו חסומות בגלל פרעות של הערבים, הוא נתקע בטבריה. שם פגש את הרי סלבר (שגם היה עולה מדרום-אפריקה), אשר הציע לו לבוא למעין-ברוך במקום. כאשר הגיע לקיבוץ שיכנו אותו באוהל עם חדי שלא ממש שמחה על הסידור, אבל עם הזמן האהבה ביניהם פרחה ובתאריך כ’ סיון תש”ט 17 ביוני 1949 הם נישאו בקיבוץ. הם עִברתו את שם המשפחה מיודלמן לבן-יהודה. ההריון הראשון של חדי הסתיים בלידה שקטה, אז הם עזבו את הקיבוץ וטסו לדרום-אפריקה, להיות אצל מילי במשך חצי שנה. משם יצאו באניה לטיול באירופה והיו בין היתר בלונדון ובפריז. כאשר חזרו לארץ השתקעו לתקופת מה אצל גילה, אימא של חדי, בשכונת בורוכוב. חדי תמיד סיפרה שאחת הסיבות שחזרו לקיבוץ היתה מברק שקבלו מחרמונה, שהיתה חברה טובה של חדי, ונשואה ללייב חברו של פריק. נוסח המברק היה “חדי ופריק ביתנו ביתכם – שובו בהקדם”. לאחר מותה של חדי בשנת 2017 מצאו בניה תמונות מהטיול באירופה וכן את המברק הנ”ל.

לפריק וחדי נולדו 3 בנים – הבכור שמואל בשנת 1955, ניב האמצעי ב – 1957 וניצן הצעיר בשנת 1962. סבתא מילי הגיעה לארץ לחתונה של פריק וחדי, וכן לאחר כל לידה. לאחר שניצן נולד, היא עלתה לארץ  והצטרפה לקיבוץ, שם כבר חיה גם גילה צביאלי, אימה של חדי. ילד נוסף בשם שמוליק אילני הצטרף למשפחה כילד חוץ בשנת 1969.

אחד התפקידים שמילא פריק בקיבוץ היה מרכז בנייה. בתקופתו נבנה האסם הניצב במרכז הקיבוץ עד היום. שמואל זוכר איך היו מטפסים על המבנה כדי להשקות את הבטון הטרי, כמו שהיה מקובל בבנייה חדשה בימים ההם.

כמו כן, פריק שימש שנים רבות ובתקופות שונות כגזבר של הקיבוץ, וכן היה מנהל חשבונות. בשנת 1979 נסעו פריק וחדי לטיול בן חודש במזרח הרחוק – טיול שהשאיר עליו רושם עז. טיול נוסף לארצות הברית נערך בשנת 1997 . הם נסעו בין היתר לבקר את ניב שגר אז בדאלאס טקסס. לאחר שחזרו מהטיול , התגלה אצל פריק סרטן בלבלב,  מחלה שממנה נפטר בתאריך כ”ג באייר תשנ”ז 30.5.1997 – חודשיים לאחר שחגג את יום ההולדת ה – 70 שלו. הוא הספיק להשתתף בחייו ביום-ההולדת ה – 100 של אימו, סבתא מילי, בשנת 1993.

יהי זכרו ברוך

כתבו ניב ושמואל בן יהודה
התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן