פילון (שרגא) פרידמן ז”ל

מקורות המעיין
“לא כל מה שחלף איננו”

דף הנצחה

פילון (שרגא) פרידמן, נולד ב-17 בספטמבר 1929.
נפל בקרב בנבי יושע ב-20 באפריל 1948.
נטמן בהר הרצל בירושלים.

פילון בנם של שרה ושמואל, נולד בפולין ב-17 בספטמבר 1929. באפריל 1936 עלה לארץ עם הוריו, שהתיישבו בירושלים. לאחר סיום בית-הספר היסודי למד שנתיים בבית-הספר התיכון בגבת. שם היה בחברת הנוער ועבד בענף המספוא. בהיותו בן 14 וחצי הצטרף לפלמ”ח, מבלי שהוריו ומכריו ידעו על כך. במחתרת כונה “ידידיה איש-שלום”. על אף היותו בן מסור עלה בידו להופיע בבית רק לפסח ולסוכות ובפעם האחרונה היה בבית כחצי שנה לפני מותו. הדריך באפיקים, גינוסר ולהבות הבשן בתפקיד מ”כ, והדריך התעמלות בקורסים שקיים הפלמ”ח. שהה שנה בהכשרת “התנועה המאוחדת” בכפר גלעדי והצטרף לגרעין שעלה למעיין ברוך. בתחילת 1947 יצא לקורס מ”מים ומאז לא ראוהו עוד בני משפחתו.

פילון התכוון להשתחרר מתפקידו וללמוד באוניברסיטה, אך בינתיים פרצה מלחמת העצמאות והוא התגייס ושירת בחטיבת “יפתח”. השתתף בהגנה על להבות הבשן ובכיבוש חלסה (קרית שמונה) . שימש קצין משטרה במטולה.

פילון פיקד על ההתקפה השנייה על משטרת נבי יושע, שנערכה בלילה שבין ה-19 ל-20 באפריל 1948. החבלנים פרצו את הגדרות, קרבו לבניין והחלו להניח את חומר הנפץ. תוך כדי כך התגלו והושלכו רימונים לעברם שגרמו לנפגעים. פינוי הנפגעים עיכב את הפיצוץ ובינתיים נפגעו לוחמים נוספים וביניהם החבלנים, והמטען לא הופעל. עם עלות השחר ניתנה הוראה לסגת. הנסיגה בוצעה תוך לחימה בכוחות אויב רבים שהוזעקו למקום ולכוח היו נפגעים רבים. פילון חיפה באש על נסיגת חבריו ונשאר עם שני חיילים פצועים קשה. הוא העבירם לנקיק סלע וכשאזלה תחמושתו ירה בפצועים ובעצמו, כדי שלא יפלו חיים בידי הפורעים הערבים שהלכו והתקרבו אליהם. בקרב זה נפל, ב-20 באפריל 1948. הוא נקבר בכפר גלעדי ולאחר נפילתו הוענקה לו דרגת סגן.

ב 4 בספטמבר 1950 הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר-הרצל בירושלים.

על שמו נקרא המחנה הצבאי – “מחנה פילון” בגליל העליון.

זכרו מונצח בפינת הזיכרון שבקיבוץ מעיין ברוך יחד עם חללי מלחמת העצמאות, בחוברת “על מות” ובספר ההכשרה “מכפר גלעדי למעין ברוך”.

התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן