ספי (יוסף) אהלי ז”ל

מקורות המעיין
“לא כל מה שחלף איננו”

דף הנצחה

ספי (יוסף) אהלי, נולד ב-27 ביוני 1928.
נפל בקרב בנבי יושע ב-20 באפריל 1948.
נטמן בנבי יושע.

ספי נולד בתל אביב להוריו יצחק והדסה. את שנותיו הראשונות חי בראשון-לציון ובגדרה, בבית סבו, איש ביל”ו, בנימין פוקס. בעודו ילד רך נתייתם מאביו, שהיה מורה ושליח הקרן הקיימת לישראל.

הצטיין ברגש חברות עמוק ובעמידה לימין החלש. חינוכו בבית החינוך לילדי עובדים, בתנועת “המחנות העולים” ובקיבוץ גבעת השלושה קירבוהו לרעיון חיי הקיבוץ. מבית הספר החקלאי על שם כדורי עבר לחיי הכשרה מגויסת בקבוצת גבע ומשם להכשרה בקיבוץ כפר גלעדי. אחרי יום עבודה מפרך הרבה לקרוא בערבים ושקד על לימודיו המקצועיים. הוא אהב את הטבע, היה קשור אל השדה והמרחב, אהב לטייל, לטפס בהרים, ליהנות מיפי-הנוף. ספי היה פעיל בחיי החברה בהכשרה, חבר ועדת התרבות, אבל את רוב זמנו הקדיש לאימונים צבאיים, לאחר שמונה מפקד כיתה בפלמ”ח ומדריך בנקודות הצפון.

קבוצת ההכשרה שלו התמזגה עם קבוצת “החלוץ” מדרום-אפריקה, ועלתה להתיישבות קבע במעיין ברוך.
בפרוץ המלחמה שירת כמ”כ בגדוד השלישי של הפלמ”ח (חטיבת “יפתח”) ונטל חלק בפעולות הגדוד ביניהן הניסיון השני לכיבוש משטרת נבי יושע. מצודת משטרה זו חלשה על צומת הדרכים של כביש הצפון ונמסרה לערבים ביום 15.4.1948, עם הפינוי הבריטי מהאזור. התקפה ראשונה לכיבוש המצודה נכשלה. ההתקפה השנייה על משטרת נבי יושע נערכה בליל 19-20 באפריל 1948. החבלנים פרצו את הגדרות, קרבו לבניין והחלו להניח את חומר הנפץ. תוך כדי כך התגלו והושלכו רימונים לעברם שגרמו לנפגעים. פינוי הנפגעים עיכב את הפיצוץ ובינתיים נפגעו לוחמים נוספים, לרבות החבלנים, והמטען לא הופעל. עם עלות השחר ניתנה הוראה לסגת. הנסיגה בוצעה תוך לחימה בכוחות אויב ניכרים שהוזעקו למקום ולכוח היו נפגעים רבים. בקרב זה נפל ספי ביום י”א בניסן תש”ח 20.4.1948)), והובא למנוחת-עולמים ביום י”א באייר תש”ח 20.5.1948)), בנבי יושע.

המצודה נפלה לידינו ב-17.5.1948. בקרבות לכיבושה נפלו 28 לוחמים ושמה הוסב ל”מצודת כ”ח”.

זכרו מונצח בפינת הזיכרון שבקיבוץ מעיין ברוך יחד עם חללי מלחמת העצמאות, בחוברת “על מות” ובספר ההכשרה “מכפר גלעדי למעין ברוך”.

התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן