מנדי מנדלסון ז”ל

מנדי מנדלסון ז”ל

ממיסדי הקיבוץ

נולד ב-28 בדצמבר   1920 בניו יורק.

היה נשוי לדורין ז”ל, וילדיו הם ספי ורחלי.

נפטר במעין ברוך ב-18 בדצמבר 2000 בגיל 80

 

 

מנדי נולד בעיר ניו- יורק שבארה”ב, בן בכור לאביו ואמו שהגרו מפולין כמה שנים לפני הולדתו. אחותו הצעירה נולדה כשהיה בן ארבע.

במלחמת העולם הראשונה הצטרף אביו לגדוד העברי שהוקם על מנת לתמוך בבריטים בכיבוש ארץ ישראל. הוא חזר מהמלחמה ציוני וסוציאליסט נלהב, וכשנולדו ילדיו מצא למשפחתו דירה בקומפלקס בתי דירות בברונקס שבם גם שכן המרכז של תנועת העבודה הציונית “פועלי ציון”. בסביבה זו גדל מנדי. כשהיה בן 13 בלבד, נפטר אביו והוא נאלץ לצאת לעבוד בשביל לעזור בפרנסת המשפחה. למרות זאת מצא דרך להמשיך את לימודיו ואת פעילותו בתנועת הנוער הציונית שהיתה קרובה לביתו. באותה תקופה גלה גם את עולם המוזיקה דרך נגינה בקרן יער ולמרות שויתר על הנגינה כשעלה לארץ ישראל, אהבתו למוסיקה  ליוותה אותו לאורך כל חייו בעזרת אוסף תקליטים גדול שאסף ונגן באורח קבוע.

ב-1946 , לאחר שהצטרף לפלי”ם ועבר הכשרה לעבוד על ספינות שנועדו להביא מעפילים, הגיע לארץ עם ספינת מעפילים שנתפסה על ידי הבריטים וישב במחנה המעצר בעתלית. כששוחרר הגיע לקיבוץ כפר בלום וב-1947 החליט עם כמה מחבריו מהגרעין האמריקאי להצטרף למקימי מעין ברוך.

ב-1951 פגש את דורין כשבאה לבקר את אחותה בקיבוץ. הם התחתנו לאחר שלושה חודשי הכרות, והקימו את ביתם במעין ברוך. יותר מאוחר נולדו להם ספי ורחלי.

מנדי החזיק בתפקידים רבים במשך שנותיו הרבות בקיבוץ. בין השאר עבד כמכונאי במוסך, רכז קניות, רכז בנין, כמכונאי בפרויקט יבוש החולה, כרכז קניות במועצה האזורית, כמנהל בית הספר לטרקטורים בגליל, ועוד.

כשלושה חודשים לפני שנפטר, עבר מנדי התקף לב שני, שלאחריו הפסיק לעבוד בפעם הראשונה מאז ימי נעוריו. הוא נפטר עשרה ימים לפני שחל יום הולדתו השמונים, בקיבוץ מעין ברוך, אך זכה להיות פעיל עד הרגע האחרון.

יהי זכרו ברוך

כתבה: רחלי מנדלסון

התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן