מילי יודלמן (סבתא מילי) ז”ל

מילי יודלמן ז”ל

סבתא מילי

מילי נולדה ב-19 בספטמבר 1893 , באנגליה.
הייתה נשואה לסם (שמואל) יודלמן, וילדיה הם בן ציון ויצחק (פריק) ז”ל.
נפטרה במעין ברוך בשני במרץ 1999, בגיל 105.

מילי יודלמן נולדה בשם מילי גנטין בתאריך 19 בספטמבר שנת 1893, בליברפול שבאנגליה.
לא הרבה ידוע על ילדותה ועל נעוריה באנגליה, אבל היא סיפרה שעבדה במפעל לייצור סוכריות, והייתה טועמת כל סוכריה שנייה – לא ברור כמה זמן החזיקה שם. בגיל צעיר היא עברה עם הוריה לעיר בלומפנטיין שבדרום-אפריקה, שם נישאה לשמואל (סם) יודלמן. סם היה מבוגר ממנה בלא מעט שנים, אך זה לא סופר למשפחה.
שני בנים נולדו להם: בן-ציון (זה היה שם נפוץ במשפחת יודלמן שהגיעה במקור מליטא), ויצחק, שזכה בהכשרה לכינוי פריק – כנוי אותו לא אהבה עד מותה. סם נפטר ממחלת ריאות כשיצחק היה רק בן שנה ובן ציון בן 8 , ואז עזבה מילי את כפר הולדתם ומקום מגוריה -כפר קטן בשם קופיס – וחזרה לגור אצל הוריה בבלומפונטיין, עם שני בניה. בבלומפנטיין הייתה למשפחתה חנות קטנה שמכרה מוצרי בית בעיקר לאוכלוסיה שחורה, בין היתר שמיכות צמר מאד צבעוניות, ומילי עבדה למחייתה בחנות זו. לימים יקרא פריק לאחת החתולות הרבות שהאכיל, בשם של אותה שמיכה.
לאחר ששני בניה עלו לארץ ישראל, מילי נשארה בדרום-אפריקה, אך הגיעה לישראל לחתונות של שניהם ולהולדת כל הנכדות (3 בנותיו של בן-ציון – סימה נולדה בשנת 1946, אלנא ב 1950 ואורה ב- 1954) והנכדים (3 בנים של פריק – שמואל נולד בשנת 1955, ניב בשנת 1957 והנכד האחרון ניצן בשנת 1962). לאחר שניצן נולד, היא עלתה בעצמה לישראל, והשתכנה בקיבוץ מעין-ברוך, סמוך לבנה פריק ולנכדיה שם.
מילי לא הייתה חברה בקיבוץ , אך זכתה למעמד הורה של חבר. חבר קרוב שלה בשנות חייה בקיבוץ היה אף הוא הורה מדרום-אפריקה – שרול, אביה של לולה חמל. הם היו שכנים וחברים שנים רבות עד לפטירתו. במשך שנות חייה בקיבוץ עבדה שנים רבות במחסן הבגדים, בו עסקה בתיקונים שונים, סריגה במכונה ומלאכות שונות. תעסוקה זו גרמה לכך שהייתה בחברת אנשים כמה שעות כל יום.
בתאריך 19 בספטמבר 1993 חגגו לה המשפחה והקיבוץ יום הולדת 100. בנוסף לכך, הערוץ היחיד של הטלוויזיה הישראלית שהיה קיים אז – ערוץ 1 , שידר עליה כתבה מיוחדת. לכבוד יום הולדתה ה-100 היא קבלה מברק ברכה מיוחד ממלכת אנגליה אליזבת השנייה, וכן מנשיא מדינת ישראל, מר עזר וייצמן. באופן אירוני, המברק ממלכת אנגליה הגיע בתאריך הנכון, וזה של הנשיא – רק יום אחרי.
בשנת 1997 נפטר בנה פריק ממחלת הסרטן. למילי היה קשה שבנה נפטר לפניה, אך היא המשיכה עוד שנים רבות אחרי. יש לציין שבשנות חייה האחרונות היא נעזרה רבות בחדי, כלתה, ובג’ו-בת, אשתו של הנכד שמואל.
מילי נפטרה בשנת 1999 בגיל 105 (וחצי), ונקברה בקיבוץ מעין-ברוך.

יהי זכרה ברוך!

התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן