זבולון יוניש ז”ל

מקורות המעיין
“לא כל מה שחלף איננו”

דף הנצחה

זבולון יוניש נולד ב-25 ביולי 1945.
נפל ברמת הגולן בקרבות ששת הימים, ב-10 ביוני 1967.
נטמן בבית הקברות בחיפה.

בן אברהם-שלמה ופיגה. נולד ביום ט”ו באב תש”ה (25.7.1945) בקרית חיים. ילד שמח היה וטוב לב ובכך רכש את לבם של אחרים. סיים את לימודיו בבית הספר היסודי “רביבים” ולאחר מכן בבית ספר של ערב (“טכניקון”) בחיפה. כל ישותו שפעה חיים וחיוך ומעולם לא ידע כעס או רוגז וכן אי אפשר היה לכעוס עליו. תמיד היה מנסה להשכין שלום בין חבריו והצליח בכך. השתייך לסניף התנועה של “הנוער העובד והלומד” בקרית חיים והיה מדריך ומרכז ה”קן” ביד אליהו. התעניין בספורט (ובעיקר בכדורסל). הגיע למעיין ברוך יחד עם חבריו מגרעין “יחדיו”, והתקבל לחברות בקיבוץ.

גויס לצה”ל באוקטובר 1963 ושירת בנח”ל מוצנח. עבר קורס מ”כ והדריך בקורס זה בנח”ל מוצנח. באחד ממכתביו מקורס האימון המתקדם כתב: “הקושי בהיותך צנחן הוא לא הקושי לצנוח, אלא לעבור ולסבול פרק אימונים מפרך, וכשאתה מסתכל אחורנית אתה מתמלא סיפוק מהישגיך”. בעל אתגרים היה ולא נסוג משום משימה ובגאווה היה צועד כשכומתתו האדומה לראשו וכנפי הצנחן על חזהו. אולם בינתיים נוכח לדעת שאין לו מה לחפש יותר בצבא וכי הוא נתן כבר את שלו. אז הרגיש שיש לחזור למעין ברוך. אולם הצבא לא ויתר עליו והשאיר אותו כמדריך למחזור נוסף.

פשוט וצנוע נשאר כי ידע את נפש החייל ועזר לחניכיו, שאהבוהו והעריצוהו, להתגבר על כל הקשיים. בינתיים הגיע סיום המחזור וזבולון חזר לקיבוץ ולחיי העבודה במשק. לשמחתו לא היה קץ, כי שיא מאווייו היה לחיות ולעבוד שכם אחד עם חבריו כאזרחים, ללא מרות ומשמעת. אך לאחר תקופה קצרה התנדב להדריך בתנועה ויצא את המשק, ואכן הצליח באופן יוצא מן הכלל. למשק היה מגיע לעתים רחוקות מחוסר זמן ומרוב מסירות לתפקידו.

זבולון נקרא מדי פעם לשירות מילואים, וכך גם גויס במלחמת ששת הימים. הוא נלחם ברמת הגולן ונפל בקרב שנערך ביום ב’ בסיון תשכ”ז (10.6.1967), בשעה שטיהר בית מכוחות האויב בצומת רפיד-בוטמיה, וגילה גבורה ונכונות להקרבה. נפילתו קרתה עם ההכרזה על הפסקת אש, והוא נחשב לחלל צה”ל האחרון במלחמת ששת הימים.
הובא לקבורה בבית הקברות הצבאי בעפולה ולאחר זמן הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בחיפה.

במלאת “שלושים” לנופלו הוציא קיבוצו עלון לזכרו ולזכר עוד שניים מחבריו. גם בטאון התנועה “במעלה” הנציח את שמו. חוברת הנושאת את שמו הוצאה על ידי משקו. תנועת “הנוער העובד והלומד” ביד אליהו הוציאה לזכרו חוברת. בספר “בדרכם”, בהוצאת איחוד הקבוצות והקיבוצים לזכר חברי האיחוד שנפלו במערכה, מוקדשים לזכרו מספר עמודים, לדמותו ומשלו. גם ב”ניב הקבוצה” שבהוצאת איחוד הקבוצות והקיבוצים הונצח שמו. בספר הזיכרון “האילנות שנגדעו” לבני קריית חיים מובאת ביוגרפיה שלו, דברים עליו ומעיזבונו. שמו מוזכר בספר “החודש הארוך ביותר” לד”ר מ’ בר-זוהר וכן ב”צנחנים מסיני עד גולן”. ב”גוילי אש”, כרך ד’, ילקוט עיזבונם של הבנים שנפלו במערכות ישראל, הובא מעיזבונו.

התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן