בנימין עציוני (גלזר) ז”ל

מקורות המעיין
“לא כל מה שחלף איננו”

דף הנצחה

בנימין עציוני (גלזר) נולד ב-27 בינואר 1926.
נפל ב-28 בדצמבר 1951.
נטמן בבית קשת.

בנימין, בנם של דויד ואוניה, נולד בתל-אביב בינואר 1926. למד בבית-הספר היסודי על שם אחד-העם, ובגיל צעיר החל לכתוב דברי-שירה. התבלט גם בציוריו. בהיותו בן עשר הצטרף לתנועת נוער חלוצית. עם סיום לימודיו בגימנסיה “שלוה” יצא לדפנה להכשרה יחד עם חבריו לתנועה. אחרי שנת הכשרה עסק בהדרכה במסגרת תנועתו בתל-אביב וכתב בקביעות בביטאונה “במבחן”.

הוא קשר את גורלו בקבוצת הפלמ”ח הראשונה “בית-קשת”, שהתיישבה בגליל התחתון בשנת 1944. היה אחד מעובדי הפלחה במשק ויחד עם זה מנושאי הפעולה התרבותית בו. בעת ובעונה אחת המשיך בכתיבת דברי-שירה ובעיזבונו נמצא צרור שירים.

בנימין נקרא להשתתף בקורס סיירים במחתרת באחד המשקים ובסיומו חזר למשקו, אך בראשית מלחמת הקוממיות נקרא להתגייס לפעולות שונות באזור. היה מראשוני חטיבת “גולני” וגדוד “ברק”, השתתף בהרבה פעולות וקרבות בעמק הירדן, בגליל התחתון ובאזור רפיח. הוא מונה לקצין מודיעין בגדודו ולאחר-מכן בחטיבתו. נפצע פעמיים – בשעת הפצצה אווירית על מחנה צבאי ואף בחזית רפיח. עם חתימת הסכם שביתת הנשק הוטל עליו, מטעם חטיבת “גולני”, לאסוף את החומר הקשור לפעולות החטיבה, והוא ליקט וערך את החומר כולו. ספר זה, “אילן ושלח”, הופיע ימים ספורים לפני נופלו.

בשנת 1951 נשא לאשה את מירה, חברת קיבוץ מעיין ברוך, ובא איתה לשנת ניסיון בקיבוץ. הוא עבד בחקלאות בקיבוץ ולעיתים טיפל גם בענייני הביטחון במקום. בנר החמישי של חנוכה תשי”ב , 28 בדצמבר 1951, במהלך סיור לאורך הגבול סמוך לקיבוץ דן, נפגע מכדור סורי, ונפל.

הובא למנוחת עולמים בבית הקברות בבית-קשת.
במעיין-ברוך ניטעה חורשת עצי אקליפטוס לזכרו (היום – שטח המפעל).

 

התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן