בכורה לאה ניניו ז”ל

בכורה לאה ניניו ז”ל

אמא של אדלה בינוסביץ’ ז”ל

בכורה נולדה בשנת 1895 באיזמיר שבתורכיה.
הייתה נשואה לניסים ניניו ז”ל, והם גידלו שלוש בנות ובן. אדלה הייתה ביתה השלישית.
חייתה במעיין ברוך בשנותיה האחרונות.
נפטרה בבית אבות בפרדס חנה, ב-14 באוגוסט 1971 , בגיל 77.

בכורה לאה נולדה באיזמיר שבתורכיה, למשפחה ספרדית שהגיעה לתורכיה עם גירוש ספרד. גדלה והתחנכה שם בבית ספר צרפתי, ולא תורכי, כי כך היה נהוג ומקובל אז בין היהודים. את החינוך היהודי קיבלה בבית. המשפחה הייתה מסורתית ושומרת מצוות. שפת הדיבור בבית הייתה לדינו, וברחוב – צרפתית.
היו לבכורה שלושה אחים ושתי אחיות. בהיותה הבת הבכורה במשפחה, קראו לה “בכורה”, ולא לאה – השם שניתן לה כשנולדה. כך היה נהוג אצל הספרדים באותם ימים. רק כשהגיעה לארץ, אמרה ששמה הוא לאה.
עוד בהיותה בתורכיה, התארסה לבחור בשם ניסים ניניו. כשפרצה מלחמת העולם הראשונה גויס ניסים לצבא התורכי, וגם אחיה הגדול של בכורה גויס לצבא. כל משפחתה של בכורה ברחו אז מתורכיה, והגיעו באוניה לאלכסנדריה שבמצרים, והשתקעו שם.
ניסים, ארוסה של בכורה, חלה בצבא, וברח יחד עם שניים מחבריו. לאחר הרפתקאות רבות, הגיע גם הוא לאלכסנדריה, וזמן מה לאחר בואו הם התחתנו. נולדו להם שלוש בנות ובן. הבעל עבד קשה וחסך כסף, וכך רכש לו שתי חנויות לנעליים. מצבת הכלכלי היה סביר.
בכורה למדה תפירה עוד בתורכיה, ועד לנישואיה עבדה בתפירה ותרמה לפרנסת משפחתה. רק לאחר שהתחתנה, הפסיקה לעבוד.
בשנת 1939 נפטר בעלה, ואז המשפחה עברה לקהיר, שם חיה ביתה הגדולה. הם חיו בקהיר עד שהחליטו לעלות לישראל בשנת 1951, לאחר שאדלה כבר עלתה לארץ שנתיים לפני כן.
בארץ, חילקה בכורה את זמנה בין הקיבוץ לבין ביקורים אצל ביתה הבכורה, ובמהלך השנים עברה לחיות בקיבוץ באופן קבוע. אז כבר חלתה בפרקינסון,
למרות מחלתה, הקפידה ללכת לעבודה במחסן הבגדים, ועזרה בעבודות ככל שיכלה.
בכורה ידעה מעט מאד עברית, אבל הייתה לה דרך מיוחדת לקשור קשרים עם אנשים. היא הייתה אישה עדינה ושקטה, וגם נראתה שקטה ושלווה כלפי חוץ, למרות הכאבים שהיו מנת חלקה. זה היה החינוך שקיבלה בבית – לא להראות את הבעיות כלפי חוץ.
בסוף ימיה אושפזה בבית אבות, ושם הסתיימו חייה.
כשנפטרה, ביקשה אדלה, ביתה, להביא רב להלוויתה, וזו הייתה הפעם הראשונה שרב השתתף בהלוויה בקיבוץ מעיין ברוך.

יהי זכרה ברוך!

נכתב לפי חומרים מארכיון הקיבוץ
התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן