אליהו (אלי) כהנא ז”ל

מקורות המעיין
“לא כל מה שחלף איננו”

דף הנצחה

אליהו (אלי) כהנא נולד ב-28 ביוני 1945.
נפל בקרב על שחרור ירושלים ב-6 ביוני 1967.
נטמן בבית העלמין בחדרה.

בן אברהם וחנה. נולד בחדרה ביוני 1945 . אביו היה מפקד ב”הגנה” והוריש את העוז והאומץ שבלבו לבנו. את לימודיו היסודיים סיים אלי בבית הספר היסודי על שם ארלוזורוב ואת התיכוניים – בבית הספר שבחדרה. היה חביב על כל חבריו ואהוב על מוריו. השתייך לתנועת “הנוער העובד” ומיד עם כניסתו לתנועה בלטו תכונות המנהיג שבו. רצונו העז, היכולת שלו ומעשיותו הובילו אותו להיות מדריך, וחניכיו, הפזורים בשכונת בורוכוב בחדרה, ובמעין ברוך העריצו אותו.

במעין ברוך היה מדריך קבוצת “נרקיס”, בני כיתה ט’. שאיפתו כמדריך קבוצה זו בכל פעולותיה התרבותיות הייתה לגבש את חניכיו לקבוצה אחת. היה אופטימי מטבעו ונהג לומר “העיקר שיהיה שמח” ולפעול לכך.
את שעות הפנאי שלו הקדיש לצילום ואף אהב את אמנות הבידור. יפה נפש היה ואציל רוח ומוכן למסור את נפשו על הצלת האומה. גיוסו לצה”ל באוקטובר 1963 היה עם גרעין “יחדיו” שקיבל את הכשרתו בדגניה ב’, והגיע ל”השלמה” במעין ברוך. בצבא, כמנהגו בקיבוץ ובהדרכה, ידע לעשות הכל בבטחה ובידע ואף בכוח האמונה העזה שבקרבו. בנח”ל המוצנח, שאליו השתייך, התגבר על קשיים והצליח בצניחה ככל שאר חבריו. הוא קיבל את תפקידיו בצבא באהבה ומילא אותם במסירות.

מההדרכה התנועתית ירד עם חברי הגרעין לדימונה, לחצי שנה של שירות בהנחלת הלשון, ומשם המשיך שירותו בקיבוץ מעין ברוך. אלי היה פעיל בועדת התרבות בקיבוץ והרוח החיה במסיבות נישואים וימי הולדת.
אלי ביצע שרות מילואים וכך גם היה בתקופת הכוננות והמתח שלפני מלחמת ששת הימים. גם אז היה מקור עידוד לחבריו.
בקרב שהתחולל ביום השני בקרבות מלחמת ששת הימים ב 6.6.1967 , בבית הספר לשוטרים אשר בירושלים, נפל אליהו כשפגז מרגמה פצע אותו פצעי מוות. הוא הובא למנוחת עולמים בבית הקברות בחדרה.

ביוני 1969 נערך במועדון הימי בחדרה, בחסותו של ראש העירייה, טקס השקת שתי מפרשיות על שם אלי ועל שם חייל נוסף מנופלי הקרב על כיבוש רמת הגולן. זכרו הועלה בחוברת שהוציא בית הספר התיכון בחדרה. בספר “מאריות גברו” של מפקדת הצנחנים הובאו תולדותיו ופרשת קרבו האחרון. “מעיין”, העלון האינפורמטיבי של מעין ברוך, הוקדש לזכרו. כן הוציא משק מעין ברוך חוברת לזכרו. בספר “בדרכם” בהוצאת הקבוצות והקיבוצים לזכר חברי האיחוד שנפלו במערכה, הוקדשו כמה עמודים עליו ומשלו. גם ב”גוילי אש”, כרך ד’ – ילקוט עיזבונם של הבנים שנפלו במערכות ישראל, הובא מעיזבונו.

 

התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן