אדוארד (אדי) כהן ז”ל

מקורות המעיין
“לא כל מה שחלף איננו”

דף הנצחה

אדוארד (אדי) כהן, נולד ב 2 ביולי 1922.
נפל עם מטוסו במלחמת השחרור ב 30 במאי 1948.
נטמן בהר הרצל בירושלים.

אדי נולד ביוהנסבורג למשפחה אמידה. גדל בסביבה מתבוללת. סיים את בית הספר התיכון והחל את לימודיו באוניברסיטה אך מלחמת העולם השניה הוציאה אותו ממסגרתו.

הוא התגייס לחיל התעופה הדרום אפריקאי והיה טייס קרב בדרגת לוייטננט. בתום המלחמה לא שב אל ספסל הלימודים ועבד בעסקי אביו. אהב את ענפי הספורט של החברה הגבוהה: רוגבי, טניס וגולף. כמו כן אהב מוסיקה קלאסית והיה לו אוסף תקליטים מרשים.
בפגישה עם חברים ציוניים, חיילים משוחררים שהיו חברים בגרעין “חלוצים- חיילים”, שמטרתם הייתה לעלות לארץ כחלוצים, ניתפס לרעיון הציוני ושינה את כל הלך רוחו. נוסף על כך היה מאוכזב מהחברה בה היה מעורה, נתפס לדעות שמאלניות ולא יכול היה לשאת את העובדה שאביו מנצל פועלים.

אדי החליט לעלות לארץ ולהצטרף לקיבוץ מעיין ברוך שהוקם על ידי הגרעין “חלוצים – חיילים”. עלה ארצה בסוף שנת 1947 ועבר ייסורי קליטה קשים. התנאים בקיבוץ בראשיתו, ההסתגלות לחיי השיתוף והעבודה הפיזית שלא הורגל לה, גרמו לו ללבטים קשים. המעבר מחיי מותרות לתנאי צנע העמידו בפניו סימני שאלה באם יוכל אי פעם להיקלט. משהתגבר על המאמץ הפיזי, רכש לו עמדה בענף גן הירק. נוסף לכך החל להתעניין בארכאולוגיה של הארץ ודרכה מצא את מקומו במולדת החדשה.
באותה עת נקרא לדגל. מעטים היו הטייסים בארץ וכך היה אדי מראשוני הטייסים של חיל האוויר הישראלי. הוא עסק בהעברת מסרשמידים מצ’כיה לישראל. בטיסתו האחרונה, בהתקפה הראשונה על המחנה המצרי באשדוד, הופל מטוסו ולא חזר לבסיסו, הוא הוכרז כנעדר.

רק כעבור שלוש שנים נמצאו שרידיו והובאו למנוחת עולמים בהר הרצל בירושלים

.

התחבר אל האתר
התחברות אל האתר
דילוג לתוכן